Урядом та окремими народними депутатами України зареєстровано у Верховній Раді України проєкти законів «Про працю» (реєстр. № 2708), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» (реєстр. № 2681), «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо додаткових підстав для звільнення» (реєстр. № 2584) та деякі інші.

Влада, вдаючись до маніпуляцій та введення в оману суспільства, забувши про свої обіцянки побудувати Європу в Україні, намагається провести так звану лібералізацію трудового законодавства і хоче на догоду інтересам олігархічного бізнесу та корпорацій впровадити в Україні рабську працю для свого народу, знекровити профспілки як єдину правозахисну громадську організацію.

Нічим іншим, як антинародними, за всі часи незалежності України, можна назвати такі «реформаторські» дії. Україна опинилася на межі руйнації як правова та соціальна держава.

Під гаслами ніби-то забезпечення балансу інтересів працівників і роботодавців, залучення інвестицій і так званого впорядкування діяльності професійних спілок, у порушення норм Конституції України та основоположних міжнародних актів, ратифікованих Україною, владою пропонується:

- звільнення працівника з власної ініціативи роботодавця, без погодження з профспілковою організацією;

    - наділення роботодавця необмеженими правами на звільнення працівника у зв’язку з порушенням ним трудового договору (тобто працівник позбавляється права на свій захист до моменту його звільнення);

    - скасування державної гарантії щодо встановлення мінімальної заробітної плати на рівні не нижче прожиткового мінімуму, а також встановлення посадових окладів (ставки) на рівні 50% від мінімальної заробітної плати;

    - зниження гарантії в оплаті праці, зокрема оплаті за роботу у вихідні, святкові та неробочі дні з подвійної ставки до 20 відсотків;

    - впровадження надурочної роботи без обмежень на законодавчому рівні та скорочення доплати за неї у 5 разів;

    - зменшення тривалості відпустки для працівників за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, учасників Революції Гідності, працівників, які мають дітей або повнолітню дитину-особу з інвалідністю з дитинства, працівників навчальних закладів та установ освіти тощо.

    З метою реалізації владних намірів пропонується також позбавити прав і гарантій діяльності первинних профспілкових організацій, профспілкових активістів і профспілок загалом як Сторони соціального діалогу, бо вони, мовляв, є рудиментом індустріальної економіки.

У разі прийняття законопроекту № 2681 передбачається обмежити у правах на утворення та законну діяльність первинних профспілкових організацій на підприємствах, в установах і організаціях, скасувати відрахування коштів на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу.

Доленосні законодавчі акти, що стосуються трудових, соціальних прав громадян, вносяться кулуарно, без своєчасного оприлюднення та широкого обговорення.

Президія облпрофради у своєму зверненні до Прем'єр-міністра України Олексія Гончарука висловила обурення і рішучий протест з приводу розроблених Кабміном та групою народних депутатів України згаданих законопроєктів з вимогою відкликати їх з обговорення як антинародних і тому неприйнятних.

Обласна рада профспілок звертається до народних депутатів України - вихідців з Буковини: Валерія Божика, Оксани Гринчук, Максима Заремського, Володимира Козака, Олени Лис, Георгія Мазурашу, Олега Марусяка, Максима Павлюка, Михайла Папієва не підтримувати і не голосувати за дискримінаційні законопроєкти.   

Звертаємось до трудових колективів, членів професійних спілок та небайдужих буковинців проявити солідарність у відстоюванні конституційних прав людини праці, не допустити приниження її гідності, позбавлення молоді можливості працювати в європейській Україні.

 

Президія Чернівецької обласної ради профспілок

10 січня 2020 року