Громадська експертиза програмних документів регіональної влади Буковини на 2020 рік

9 грудня ц.р. відбулося чергове засідання Чернівецької обласної тристоронньої соціально-економічної ради, на якому розглянуто проєкти обласного бюджету та Програми соціально-економічного розвитку регіону на 2020 рік. З відповідними презентаціями виступили директорка Департаменту фінансів обласної державної адміністрації Анжела Дякова та директор Департаменту регіонального розвитку Віктор Подорожний.

Як зазначили доповідачі, проєкти розроблені спільно з районними державними адміністраціями, виконкомами Чернівецької міської ради, об’єднаних територіальних громад, структурними підрозділами обласної державної адміністрації, територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади і сформовані відповідно до стратегічних цілей та завдань, визначених Стратегією розвитку Чернівецької області на період до 2020 року і плану заходів з її реалізації.

Передбачено, що видатки обласного бюджету разом з кредитуванням на 2020 рік відповідатимуть доходам і складатимуть 1 млрд 859 млн грн. Намічено закріпити позитивну тенденцію поточного року щодо зростання в області обсягів виробництва промислової продукції, експорту та імпорту  товарів, збільшення обсягів капітальних інвестицій та виконаних будівельних робіт,  надходжень до державного та місцевих бюджетів.

На думку співголови обласної тристоронньої соціально-економічної ради, голови обласної ради профспілок Володимира Шкварковського, важливо, що проєкти програмних документів регіональної влади проходять попередню громадську експертизу перед обговоренням та прийняттям на сесії обласної ради. Не менш важливим є дотримання у них попередніх домовленостей між соціальними партнерами щодо конкретних показників розвитку регіону, закладених у Територіальній угоді на 2019-2020 роки.

На жаль, у проєкті обласного бюджету, наприклад, не знайшла підтвердження спільна позиція партнерів щодо забезпечення у 2020 році зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих в економіці області, не нижче, ніж на 17 відсотків, порівняно із 2019 роком. І це при тому, що Чернівецька область хронічно відстає від інших регіонів України за рівнем середньої зарплати працюючих. Свого часу облпрофрада запропонувала покрокову програму щодо зростання в області розміру середньої заробітної плати, яка б передбачала скорочення її розриву з середньоукраїнським показником, внесла на розгляд соціальних партнерів пропозицію щодо запровадження щомісячного муніципального та європейського бонусів для збільшення зарплат через колективні договори та угоди. Однак, ця ініціатива не мала підтримки.

Невирішеною проблемою, яквважає голова облпрофради, залишається питання щодо створення нових робочих місць, особливо в галузях економіки, де їх створено у поточному році лише трохи більше третини від запланованого.

У цьому контексті обласна рада профспілок в черговий раз пропонує соціальним партнерам створити  спільним рішенням обласну, міські, районні робочі групи, куди б увійшли  науковці, ведучі спеціалісти бюджетоутворюючих галузей, представники виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, ОТГ, профспілкових організацій, які б детально вивчили можливості кожного трудового колективу і запропонували дорожню карту розширення, модернізації та перепрофілювання виробництва, щодо реанімування традиційних для Буковини галузей виробництва: деревообробної, меблевої, легкої, цукрової, спиртової тощо. 

Члени ради затвердили план роботи обласної тристоронньої соціально-економічної ради на 2020 рік.

 

 

 

 

 

 

МихайлоЛєньков,

завідувач відділом з питань

захисту соціально-економічних

та духовних інтересів працюючих

Чернівецької облпрофради